Czytanie książek z seniorem – dlaczego warto, jakie są korzyści?

11 lipca 2022

Zachęcanie seniorów do aktywności umysłowej w ramach opieki ma ogromne znaczenie dla ich samopoczucia. Wpływa ona pozytywnie na pamięć i koncentrację, co przyczynia się do zachowania młodości umysłu przez dłuższy czas. Czytanie książek to jedno z najlepszych zajęć, do którego opłaca się przekonać emerytów. Zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu, aby dowiedzieć się, dlaczego warto to zrobić i jakie korzyści z tego wynikają!

Kreatywne podejście do opieki nad osobą starszą

Opiekunowie mają zazwyczaj dosyć duży problem z przekonaniem osoby starszej do jakiejkolwiek aktywności. Taki brak entuzjazmu może wynikać z odczuwanych dolegliwości, ale też ze zwykłej niechęci do spacerów, ćwiczeń i innych codziennych czynności. Odpowiednia reakcja jest w takiej sytuacji bardzo ważna. Należy wprowadzać nowe zajęcia, by w ten sposób pobudzić emocje i zachęcić podopiecznego do większego zaangażowania.

Zaowocuje to nie tylko miłymi doświadczeniami, lecz także znaczną poprawą kondycji psychofizycznej seniora. Aby urozmaicić nieco opiekę, można zdecydować się na przykład na:

  • wspólne wypełnianie krzyżówek,
  • rozwiązywanie rebusów i zagadek,
  • udział w grach takich jak Sudoku.

Jednak zdecydowanie najlepsze rezultaty przynosi czytanie książek, które już po kilku pierwszych sesjach poprawia samopoczucie osoby starszej. Z czego to wynika i dlaczego profesjonalne opiekunki postrzegają taką aktywność jako skuteczną?

Dlaczego warto czytać książki z seniorem?

Emeryci na ogół bardzo lubią czytać, ale w wielu wypadkach zdrowie nie pozwala im już na swobodne śledzenie losów bohaterów w książkach. Propozycja wspólnej lektury ze strony opiekunki z pewnością spotka się z tego względu z ciepłym przyjęciem. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, w której opieka do osoby starszej dopiero została zaangażowana. Czytanie pomoże w ogromnym stopniu w zacieśnieniu więzi z seniorem i ułatwi mu nabranie zaufania do opiekunki. Jakich jeszcze korzyści można się spodziewać?

Poprawa samopoczucia

Samotność to problem, z którym często muszą mierzyć się osoby starsze. Wspólne czytanie z opiekunką jest dla nich z tego względu ważną częścią każdego dnia. Zapewnia nie tylko znakomitą rozrywkę, lecz także poczucie, że nie są same i w każdej chwili mogą liczyć na pomoc ze strony innych. Owocuje to znacznie lepszym samopoczuciem, większą aktywnością w życiu codziennym, a także motywacją do udziału w innych zajęciach proponowanych przez profesjonalną opiekę.

Poprawa pamięci i bystrości umysłu

Spowalnianie postępowania chorób otępiennych takich jak demencja starcza polega przede wszystkim na ćwiczeniu pamięci seniorów. Bardzo często zdarza się, że nie są pozytywnie nastawieni do typowych zajęć umysłowych stosowanych w ramach opieki i trudno jest ich przekonać do prawdziwego zaangażowania. W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po książki – czytanie to znakomity i nienachalny sposób na to, by emeryci podejmowali wysiłek związany np. z zapamiętywaniem imion poszczególnych bohaterów.

Wspólna lektura w ogromnym stopniu poprawia funkcjonowanie mózgu. Pojawiają się w nim nowe struktury, dzięki którym zauważalnie zwiększa się bystrość umysłu. Zaangażowanie emocjonalne związane z książkami może też przełożyć się na większą aktywność w życiu codziennym, co może pozwolić na znaczne odłożenie w czasie pojawienia się pierwszych objawów demencji czy choroby Alzheimera. Opieka nad osobami starszymi koniecznie powinna zakładać wspólne czytanie.

Wyciszenie przed snem

Odczuwane przez seniorów dolegliwości bardzo często skutkują poważnymi problemami ze snem. Brak odpowiedniej ilości odpoczynku przekłada się natomiast na kolejne nieprzyjemne konsekwencje. Lektura książek w godzinach wieczornych pomoże w ogromnym stopniu w wyciszeniu i uspokojeniu się przed pójściem do łóżka.

Jak wybrać książkę do wspólnego czytania z osobą starszą?

Wybór książki do wspólnego czytania musi być dobrze przemyślany, bo zawarta w niej opowieść powinna ciekawić i angażować. Warto z tego względu zapytać seniora o jego preferencje i dowiedzieć się, jaki gatunek byłby mile widziany. Jeśli nie jest zapalonym czytelnikiem, lekturę najrozsądniej jest dobrać na podstawie zainteresowań. Osoba z zamiłowaniem do historii chętnie posłucha na przykład opracowań o ważnych wydarzeniach z losów kraju lub świata – czytanych przez opiekunkę.

Skąd można pozyskać książki do wspólnego czytania z seniorem?

Regularne odwiedzanie księgarni w celu kupowania nowych książek jest zwykle nieco zbyt kosztowne, więc najlepiej jest postawić na biblioteki miejskie. Zawierają mnóstwo doskonałych propozycji, a pracujący w nich bibliotekarze są w stanie bardzo dobrze doradzić w kwestii tego, po jakie lektury najchętniej sięgają inne osoby starsze.

Złoty Wiek – agencja opieki nad osobami starszymi

W naszej agencji Złoty Wiek możemy zaproponować profesjonalną usługę pomocy dla seniorów. Oferujemy różne formy opieki: godzinową, dzienną, całodobową i doraźną. Mamy wieloletnie doświadczenie i potrafimy odpowiednio zatroszczyć się o bliskich Zleceniodawcy. Wszystkich, których interesuje opiekunka do osoby starszej w Warszawie, serdecznie zachęcamy do kontaktu.