Higiena osób starszych – jak pomóc seniorowi ją utrzymać?

8 marca 2023
Higiena osób starszych – jak pomóc seniorowi ją utrzymać?

Nie u każdego codzienne dbanie o czystość oznacza to samo. Dlaczego? To zależy bowiem od wieku oraz kondycji zdrowotnej. Jakie problemy higieniczne występują u osób starszych? Na czym polega radzenie sobie z nimi? Dowiedz się, w jaki sposób dbać o ich higienę. Przeczytaj, czy warto w tym zakresie skorzystać z pomocy firmy, która w Warszawie oferuje profesjonalną opiekę nad seniorami!

Prawidłowa higiena a komfort życia osób starszych

Jeśli masz wiekowych rodziców czy sędziwych dziadków powinieneś wiedzieć, że codzienna pielęgnacja skóry, włosów czy paznokci ma ogromny wpływ na ich komfort. Dopóki mogli samodzielnie zadbać o higienę, zapewne mieli swoje ustalone rytuały dotyczące kąpieli i innych zabiegów. Gdy jednak z racji wieku, zdrowia czy zdarzeń losowych w mniejszym lub większym stopniu stali się ograniczeni w tym zakresie, trzeba tę kwestię rozwiązać inaczej. Możesz sam podjąć się tych czynności lub zdecydować się na pomoc firmy, której specjalnością jest opieka nad osobami starszymi.

Jakie problemy higieniczne występują u seniorów?

Zajmowanie się ludźmi w podeszłym wieku wymaga przede wszystkim dużej empatii i wyrozumiałości. Problemy higieniczne osób starszych często są wynikiem ich ograniczonych możliwości ruchowych. Z pozoru proste czynności przysparzają nagle wiele kłopotów, a nawet nierzadko powodują ból. Dlatego senior w naturalnym odruchu odrzuca czynności, które go sprawiają. Regularne mycie oraz zachowanie higieny mogą też utrudniać różne schorzenia, takie jak np. depresja. Problematyczne w tym przypadku bywają również demencja, choroba Alzheimera, zaburzona sprawność po wylewie czy reumatyzm. Poza praktycznie całodobową opieką dla takich osób starszych ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków higienicznych. Dotyczy to nie tylko doboru odpowiednich kosmetyków, ale i pomocy przy myciu. Równie istotne jest przystosowanie łazienki czy innego pomieszczenia do tego, aby seniorowi zapewnić bezpieczeństwo w czasie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak pomóc osobom starszym w codziennej higienie?

W tym przypadku zwróć przede wszystkim uwagę na kosmetyki – aby były pozbawione składników podrażniających lub wysuszających skórę. Dbanie o higienę w ramach codziennej opieki będzie miało wpływ na lepsze samopoczucie osoby starszej.

Kąpiel seniora

Jak często powinna mieć miejsce? Mimo iż lekarze uważają, że zbyt częste kąpiele mogą szkodzić zdrowiu, to jednak ze względu na gorszą kondycję senior może się więcej pocić. Dlatego codzienny prysznic lub co najmniej odświeżenie ciała delikatną myjką czy gąbką powinny stanowić podstawę w dbaniu o higienę. Ze względu na wrażliwą skórę u osób starszych używaj: naturalnych, delikatnych płynów do mycia, najlepiej pozbawionych SLS czy SLES. Sprawdzą się tu kosmetyki zawierające np.:

  • nawilżającą prowitaminę B5 (D-pantenol),
  • alantoinę,
  • mocznik,
  • glicerynę,
  • kwas mlekowy.

Skóra seniora nie wytwarza już takiej ilości łoju jak dawniej, co oznacza, że równie ważne jest jej natłuszczenie odpowiednimi preparatami.

Pielęgnacja włosów i paznokci

W podeszłym wieku możliwe jest zarówno nadmierne wypadanie, jak i przetłuszczanie się włosów. Dlatego stosuj szampony i odżywki, które rozwiążą te problemy u osób starszych. Ponadto sprawdzą się kuracje nawilżające i odżywcze.

Gdy natomiast chodzi o paznokcie, to z wiekiem stają się grubsze i twardsze. Mogą też pojawiać się na nich przebarwienia oraz stają się podatne na wrastanie. Zadbaj więc o ich regularne przycinanie oraz wcieraj w skórki i płytkę paznokciową odżywcze olejki.

Higiena jamy ustnej

Obojętnie, czy są to zęby naturalne, implanty albo proteza zębowa – należy je myć! Ta czynność również należy do podstawowych zasad higieny osób starszych i obejmuje też czyszczenie dziąseł.

Pielęgnacja osób starszych z problemem nietrzymania moczu

Wraz z wiekiem dotyka on bardzo wielu ludzi. Osoby starsze często zmagają się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu, w związku z czym higiena intymna ma w tym przypadku jeszcze większe znaczenie. Jej podstawą będzie zaopatrzenie seniora w odpowiednie wkładki higieniczne, dyskretne i niwelujące nieprzyjemny zapach. Należy je regularnie zmieniać, a podczas tej czynności dobrze jest przemyć okolice intymne stosownym preparatem albo przetrzeć je chusteczkami. Dzięki temu osoba starsza będzie odczuwała większy komfort. Ponadto powinna używać odpowiednich kosmetyków do codziennej higieny tych miejsc, aby m.in. zapobiec ewentualnym infekcjom okolic intymnych.

Higiena u seniorów leżących

Przede wszystkim są oni narażeni na powstawanie odleżyn. Z tego względu osoby starsze niesamodzielne wymagają szczególnej opieki w zakresie higieny, w tym intymnej. Obejmuje ona m.in.:

  • zmianę pieluch dla dorosłych,
  • regularną wymianę pościeli i ubrań – chory bowiem leżąc, poci się, a przy tym może mieć problem z nietrzymaniem moczu lub kału,
  • codzienne przemywanie skóry seniora – najlepiej 2 razy dziennie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca, w których mogą gromadzić się bakterie, np. pachwiny i pachy,
  • nawilżanie i natłuszczanie ciała.

Te wszystkie działania mogą pomóc w przeciwdziałaniu odleżynom.

Dlaczego tak ważna jest pomoc osobom starszym w codziennej higienie?

Jej nieprzestrzeganie może spowodować rozwinięcie się różnych chorób skóry. Brak prawidłowej higieny prędzej czy później wpłynie także na to, że senior zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Decydując się na zorganizowanie regularnej opieki do osoby starszej, zapewnisz jej właściwy komfort w zakresie codziennej pielęgnacji. Może się zdarzyć, że będzie ją to początkowo krępować, jednak jest szansa, że z czasem nabierze zaufania oraz poczuje się swobodniej. A przede wszystkim sama odczuje na własnej skórze, że warto dbać o czystość m.in. włosów, paznokci i jamy ustnej.

Pomożemy Ci zadbać o higienę u osób starszych!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu albo cierpliwości, aby komuś bliskiemu w podeszłym wieku pomóc w tym zakresie. Wówczas rozwiązaniem jest np. specjalistyczna opieka do osoby starszej, którą świadczymy. Będzie ona obejmować również rozwiązywanie wszystkich problemów higienicznych i codzienną pielęgnację. Skorzystaj z pomocy naszej firmy w Warszawie!