Zwierzęta w domu seniora – tak czy nie?

12 grudnia 2022
Zwierzęta w domu seniora – tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy w domu seniora powinny być zwierzęta. Częściej w takich sytuacjach rozpatruje się ewentualne problemy niż korzyści płynące z zaproszenia do mieszkania osoby starszej pupila. Bywają zaś one naprawdę duże! Kwestia dotyczy tego, by wybrać właściwego futrzaka, aby odpowiadał wymaganiom mamy, babci, taty czy dziadka. W tym artykule omawiamy nieco szerzej tę kwestię, prezentując, jakie korzyści niesie opieka roztaczana nad zwierzakiem przez jego właściciela, a także na co zwrócić uwagę, również wtedy, gdy potrzebna okazuje się opiekunka do osoby starszej. Zachęcamy do lektury.

Jakie zwierzę dla seniora?

Kiedy mówi się o potencjalnej adopcji zwierzęcia, na myśl zazwyczaj przychodzą koty i psy. Wszak to głównie one nam towarzyszą, a przy tym – wymagają stosownej troski, ale i wnoszą mnóstwo radości do życia. Czworonóg powinien być dobrany do możliwości seniora.

Jeśli więc osoba starsza wciąż jest aktywna, nie ma większych problemów z mobilnością – warto wybrać dla niej psa. Posiadanie takiego pupila skłania do częstszych i nierzadko dłuższych spacerów. Udogodnienie stanowi fakt, że w dużych miastach, takich jak Warszawa, znajduje się sporo wybiegów dla czworonogów.

Jeśli jednak przyszły opiekun nie ma zdrowia pozwalającego na takie wyjścia – odpowiednim wyborem będzie kot. Zajmowanie się nim jest dużo mniej angażujące i wymaga mniej wysiłku. Jednak wciąż skłania do pewnego ruchu.

Duże znaczenie ma rasa. Zasadniczo – osobom starszym odradza się większe psy, chyba że mają łagodne usposobienie. Warto zastanowić się np. nad bokserem lub golden retrieverem. Z drugiej strony – trzeba pamiętać, że nie wszystkie małe rasy będą odpowiednie. W takich psach tkwi nierzadko wielki duch! Wśród polecanych zwierząt wymienia się cocker spaniele, boston teriery czy maltańczyki.

A jakie koty są polecane seniorom? Przede wszystkim łagodniejsze, o mniej żywiołowym temperamencie. Doskonałym wyborem będzie np. brytyjski kot leśny, maine coon lub ragdoll.

Jakie korzyści daje zwierzę w domu osoby starszej?

Zwierzak do każdego domu wnosi mnóstwo radości. Osoby starsze natomiast nierzadko zmagają się z tzw. syndromem pustego gniazda i poczuciem opuszczenia przez świat. Stan ten pogłębia się w szczególności gdy są samotne. Czworonóg z kolei daje im ciepło, milczące (choć nie do końca) towarzystwo, a także mnóstwo miłości. Jeśli tylko odpowiednio się go wychowa, nawiąże ze swoim właścicielem niezwykłą więź. Co istotne – senior przy zwierzęciu zyskuje poczucie celu i sensu. To istotne kwestie, gdyż ze względu na fakt, że ludzie w podeszłym wieku większość czasu spędzają samotnie, nierzadko borykają się ze stanami depresyjnymi, a nawet głęboką depresją.

Ponadto konieczność wykonywania obowiązków związanych z opieką nad pupilem wiąże się z ruchem. Nawet tak proste czynności, jak sprzątanie kuwety czy codzienny spacer, to dodatkowa aktywność, jaka może przełożyć się pozytywnie na zdrowie osoby starszej. Dzięki futrzakowi więc senior lepiej zadba o swoją kondycję fizyczną.

Zwierzak a opieka dla osoby starszej

Sprawność rodzica czy dziadka lub babci z czasem będzie spadać, co wiąże się z koniecznością zapewnienia pomocy w codziennych sprawach. Opiekunka do osoby starszej w takim przypadku powinna być empatyczna dla samego podopiecznego oraz jego czworonoga. Musi nie tylko lubić zwierzaki, ale i wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Absolutnie w takiej sytuacji nie należy oddawać pupila w obce ręce, gdyż jest on członkiem rodziny, z którym właściciel ma bardzo silne więzi.

Wybierz profesjonalną opiekunkę do osoby starszej

Znalezienie kogoś, komu powierzymy zdrowie i los starszej osoby, stanowi nierzadko wyzwanie. W sytuacji, gdy potrzebna jest opieka seniora, np. w Warszawie, sięgnij po wsparcie ze strony firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Agencja Złoty Wiek Seniora to partner godny zaufania. Mamy wykwalifikowane opiekunki, które zadbają o Twoich rodziców lub dziadków, a jeśli posiadają zwierzaka – to również o niego. Potrzeby naszych podopiecznych są dla nas najważniejsze. Dzięki temu ich rodziny mają pewność, że znajdują się w dobrych rękach. Jeśli interesuje Cię profesjonalna opieka nad osobami starszymi, szukasz specjalistów w Warszawie – zachęcamy do kontaktu.