Trening pamięci dla seniorów – ćwiczenia

23 sierpnia 2022
Trening pamięci dla seniorów – ćwiczenia

Kłopoty z zapamiętywaniem są powszechną bolączką wśród seniorów, którzy napotykają z tego powodu dużo problemów w codziennym funkcjonowaniu. W społeczeństwie panuje przekonanie, że taki stan trzeba po prostu zaakceptować – w praktyce jest jednak zupełnie przeciwnie. Odpowiednia stymulacja umysłowa poprzez ćwiczenia pomaga w spowolnieniu rozwoju kłopotów z pamięcią i daje osobie starszej szansę na czerpanie radości z jesieni życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o tym więcej!

Dlaczego ćwiczenia pamięci dla seniorów są ważne?

Komfort życia codziennego osób starszych zależy w ogromnej mierze od ich zdolności zapamiętywania faktów. Sprawny umysł zapewnia seniorowi większą samodzielność i pozwala lepiej radzić sobie z różnymi wyzwaniami i zadaniami. Osłabienie jego funkcji jest naturalne na pewnym etapie życia, ale poprzez odpowiednie działania profilaktyczne można w dużym stopniu spowolnić rozwój przykrych dolegliwości.

Występowanie problemów z zapamiętywaniem bywa objawem różnych chorób, które są w stanie zupełnie zniwelować zdolność osoby starszej do samodzielnej egzystencji. W szczególności trzeba tutaj wskazać na przypadłości takie jak:

  • demencja starcza,
  • choroba Alzheimera lub Parkinsona,
  • udar mózgu.

Regularne ćwiczenia pamięci dla seniorów mogą przyczynić się do zachowania przez nich większej bystrości umysłu. Może to zaowocować znacznym odłożeniem w czasie momentu, w którym zaczną pojawiać się pierwsze poważne objawy tych chorób.

Można też wskazać inne dolegliwości, które wpływają negatywnie na zdolność zapamiętywania. Chodzi tutaj przede wszystkim o choroby układu krwionośnego, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także niedobór witaminy B12 bądź glukozy.

Jakie ćwiczenia pamięci można wprowadzić w ramach opieki nad osobą starszą?

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów ćwiczeń dla seniorów, które da się z powodzeniem realizować podczas opieki. Można pracować indywidualnie z konkretną osobą starszą, ale merytoryczne i wartościowe zajęcia grupowe również mają doskonały wpływ na sprawność umysłową podopiecznych. Wszystkie aktywności są nie tylko użyteczne i efektywne, lecz także stanowią źródło rozrywki. Opieka do osoby starszej polega m.in. na prowadzeniu różnych ćwiczeń. Jakich?

Czytanie i zapamiętywanie

Bardzo dobrym pomysłem na stymulowanie umysłu są ćwiczenia polegające na zapamiętywaniu ciągów informacji. Można zdecydować się na wiele różnych form, by dopasować trening do preferencji seniora. Doskonale sprawdza się na przykład mapa myśli. W pierwszej kolejności osoba starsza rozrysowuje ją sobie na kartce, a następnie utrwala wszelkie wypisane słowa. Dobrym pomysłem jest też zapisanie ciągu kilkunastu wyrazów do zapamiętania. Z czasem można je zamienić na dłuższe wyrażenia.

Trening pamięci wzrokowej i słuchowej

Zapamiętywanie można też ćwiczyć poprzez trening angażujący różne zmysły. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia polegające na wprowadzaniu zmian w wystroju otoczenia, które następnie senior musi wskazać. Jeśli chcesz postawić na aktywność z bodźcami słuchowymi, możesz zdecydować się na przykład na wypowiadanie na głos wszelkich czynności wykonywanych przez osobę starszą. To prosta praktyka, która przynosi w pełni zadowalające rezultaty.

Nauka wierszy i rymowanek

Wielu seniorów może się pochwalić znajomością pięknych wierszy ludowych. Dlatego nauka kolejnych będzie dla nich czystą przyjemnością. Osoba odpowiedzialna za opiekę z łatwością przekona podopiecznego do takiej aktywności. Jeśli okaże się, że cały wiersz to trochę za dużo, można śmiało postawić na krótsze rymowanki.

Szachy, gry planszowe i karciane

Gry zachęcające do aktywności umysłowej doskonale sprawdzają się jako trening pamięci dla seniora. Wiele osób starszych ceni sobie przede wszystkim szachy, w które można grać w ramach opieki. Ciekawym wyborem są też proste gry planszowe i karciane – najważniejsze jest, by wymagały w miarę możliwości pewnego wysiłku umysłowego.

Jakie czynniki mają wpływ na poprawę pamięci u seniorów?

Należy mieć na uwadze, że ćwiczenia pamięci przynoszą pożądane skutki jedynie w przypadku zachowania dobrej kondycji psychofizycznej seniora. Wpływa na nią przede wszystkim prawidłowo zbilansowana dieta, która przekłada się na samopoczucie i większą motywację do aktywności umysłowej. Opieka nad osobą starszą powinna dotyczyć również upewniania się, że jadłospis dostarcza niezbędne witaminy, kwasy omega-3 i antyoksydanty. Duże znaczenie ma też każda aktywność fizyczna – nawet najmniejszy wysiłek wspaniale wpływa na organizm.

Agencja Złoty Wiek – profesjonalna opieka nad osobami starszymi

Zachęcamy do skorzystania z usług naszej agencji. Opieka nad osobami starszymi w Warszawie to wyzwanie, którego jesteśmy gotowi się podjąć. Zatrudniamy profesjonalnych opiekunów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z podopiecznymi. Oferujemy bardzo korzystne i uczciwe warunki współpracy. Realizujemy zadania zarówno całodobowo, jak i w ramach kilkugodzinnych wizyt. Skontaktuj się z nami już teraz i sprawdź, jak możemy pomóc seniorowi z Twojej rodziny!