Ludzie w podeszłym wieku zmagają się nie tylko z chorobami, fizycznymi dolegliwościami czy gorszą sprawnością. Równie istotnym problemem jest dla nich samotność. Dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka nad osobami starszymi. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym może skutkować dla seniora odosobnienie oraz w jaki sposób temu zaradzić, zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu.
Czym jest samotność?
Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest ona jedynie brakiem towarzystwa. W rzeczywistości jest to stan emocjonalny, polegający na wrażeniu izolacji i zapomnienia. Jeśli tego rodzaju sytuacja powtarza się częściej niż jeden raz w tygodniu, można już mówić o samotności jako o problemie. Z takim nastrojem wiążą się następujące odczucia:
- pustka,
- odrzucenie,
- brak chęci do życia.
Warto pamiętać, że jesteśmy istotami społecznymi, a co za tym idzie, do poczucia szczęścia oraz samorealizacji potrzebujemy innych osób. W izolacji nie czujemy się dobrze. Remedium na poczucie samotności może być tak zwane wyjście do ludzi, a więc spotkania towarzyskie lub rodzinne, czy nawet udanie się do sklepu.
W przypadku seniorów nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ stan zdrowia lub bariery architektoniczne mogą stanowić dla nich poważne przeszkody w kontaktach z innymi. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest opiekunka do osoby starszej. W Warszawie czy innych dużych miastach seniorzy w podeszłym wieku bardzo często mieszkają sami. Zapewnienie im stałej opieki sprawia, że ich odczucie samotności znacząco się zmniejsza, a co za tym idzie – jego negatywne konsekwencje są redukowane.
Dlaczego samotność jest zła?
Nie jest żadną przesadą stwierdzenie, że samotność wyniszcza. Badania dowodzą, iż zwiększa ryzyko umieralności osób starszych aż o 14 proc. Oznacza to, że jest równie szkodliwa, co wypalanie 15 papierosów dziennie. Stałe poczucie odrzucenia i odosobnienia powoduje pogorszenie stanu fizycznego i emocjonalnego. Sytuacja robi się jeszcze trudniejsza w czasie świąt oraz w wakacje.
Stała, zorganizowana opieka sprawia, że zarówno senior, jak i jego rodzina zyskują znacznie lepszą jakość życia. Osoba starsza ma zapewnione towarzystwo opiekunki – kogoś, komu ufa, a rodzina może być spokojna i nie martwić się, że babcia lub dziadek są stale sami.
Co warto wiedzieć o samotności?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze skalę problemu. Z raportu dotyczącego samotności – przygotowanego przez Szlachetną Paczkę – można wyczytać między innymi następujące dane:
- aż 30 procent Polaków powyżej 74. roku życia mieszka w pojedynkę,
- 42% osób w wieku powyżej 85 lat wykazuje objawy depresji,
- w 2020 roku jedną trzecią podopiecznych Szlachetnej Paczki stanowili ludzie samotni.
Wszystko to pozwala wysnuć wniosek, iż samotność stanowi powszechny problem u seniorów. Co gorsza, niekiedy prowadzi nawet do prób samobójczych – ze wspomnianego raportu wynika, że w 2020 roku po raz pierwszy od 20 lat liczba osób, które targnęły się na własne życie, przekroczyła w Polsce 12 tysięcy.
Opieka do osoby starszej – jak może wyglądać?
Samotności nie zawsze da się całkowicie zaradzić, jednak zawsze warto spróbować – tym bardziej, jeśli starsza osoba mieszka w dużym mieście, oferującym szereg usług, takich jak profesjonalna opieka seniora. Warszawa, Poznań, czy inne metropolie stwarzają możliwość łatwego zapewnienia towarzystwa oraz poczucia bezpieczeństwa.
Warto pamiętać, że taka pomoc może przybierać różne formy – na przykład:
- godzinowa lub całodobowa opieka nad osobami starszymi,
- ciekawe terapie zajęciowe,
- pomoc opiekunki w wykonywaniu prac domowych,
- transport sanitarny itp.
Szukasz opiekunki dla seniora?
Zorganizowana opieka do osoby starszej to nie tylko pomoc w realizowaniu codziennych spraw, ale też inwestycja w jej dobrostan i poczucie szczęścia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub szukasz firmy, która świadczy tego rodzaju zadania, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla seniora.