Relacje opiekunki i osoby starszej

31 marca 2022

Martwisz się, że bliskie Twemu sercu osoby starsze nie są nastawione pozytywnie do zatrudnionej opiekunki? Jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że rodzice w podeszłym wieku potrzebują codziennej pomocy? Kompleksowa opieka, oferowana przez profesjonalną agencję z Warszawy, umożliwia stworzenie odpowiedniej relacji między zatrudnioną pracownicą a seniorem. Dzięki niej zapewniasz komfortowe i bezpieczne warunki życia w znanym, domowym otoczeniu. Sprawdź, w jaki sposób doświadczona opiekunka buduje i pielęgnuje więź ze swoim podopiecznym. Poznaj korzyści, jakie mogą przynieść Twojej rodzinie odpowiednie relacje między pracownicą i starzejącymi się mamą i tatą.

5 cech opiekunki niezbędnych do zbudowania dobrej relacji z seniorem

Okazuje się, że odpowiednia opieka nad seniorem wpływa pozytywnie na jego kondycję fizyczną i psychiczną. Wsparcie emocjonalne, poczucie bliskości i komfort, zapewniony w miłym towarzystwie, może pomóc w rekonwalescencji oraz zmaganiach z chorobą. Podopieczny czuje się szczęśliwy i doceniony przez pracownicę opieki nad osobami starszymi, która szczerze darzy go sympatią i szacunkiem. Przedstawiamy 5 kluczowych cech profesjonalnej opiekunki, które pozwalają stworzyć doskonałą więź z pacjentem.

 1. Empatia jest integralną częścią opieki seniora. Pracownica zawsze powinna brać pod uwagę stan zdrowia, samopoczucie oraz preferencje osoby starszej i na tej podstawie planować i modyfikować swoje działania.
 2. Odpowiedzialność opiekunki pozwala czuć się osobie starszej bezpiecznie i pewnie w każdej sytuacji.
 3. Cierpliwość jest kluczem do sprawowania opieki, ponieważ wielu podopiecznych w podeszłym wieku zmaga się z dysfunkcjami umysłowymi i fizycznymi.
 4. Odporność psychiczna i opanowanie pozwala zachować spokój i zaoferować wsparcie w smutnych i emocjonalnych okolicznościach.
 5. Elastyczność umożliwia szybkie dostosowanie się do zmian w zachowaniu i stanie zdrowia pacjenta.

W jaki sposób opiekunka tworzy relację z osobą starszą?

Doświadczona, kochająca swoją pracę opiekunka osoby starszej potrafi stworzyć pozytywną relację ze swoim podopiecznym na wiele sposobów:

 • dzieli się swoimi decyzjami i współpracuje z seniorem,
 • stosuje mimikę i język ciała pasujący do przekazu słownego,
 • używa pytań otwartych i daje seniorowi czas potrzebny na swobodną odpowiedź,
 • aktywnie słucha i podtrzymuje konwersację na interesujące podopiecznego tematy,
 • stara się rozwijać zainteresowania i pasje osoby starszej.

Jakie znaczenie ma sprawna komunikacja w opiece nad seniorem?

Dobra komunikacja w opiece seniora zwiększa satysfakcję pacjenta i ułatwia trzymanie się zaleconych schematów leczenia. Może także pomóc w rekonwalescencji. Umiejętność sprawnego porozumiewania się pozwala skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z opieką nad osobami starszymi. Wzajemne interakcje mają diametralny wpływ na to, czy podopieczny czuje się komfortowo na tyle, aby bez skrępowania zgłaszać problemy związane z kondycją fizyczną i potrzebami. Zapewniana przez profesjonalną agencję opieka seniora umożliwia utrzymanie komunikacji na wysokim poziomie, dzięki przestrzeganiu kluczowych zasad:

 • pozwalanie pacjentowi na wypowiadanie się w interesujących go kwestiach,
 • udzielanie pełnych odpowiedzi i wyjaśnianie wątpliwości, bez stosowania niezrozumiałej terminologii medycznej,
 • pomaganie w znalezieniu satysfakcjonującego rozwiązania na pojawiające się problemy lub zmartwienia,
 • minimalizowanie obaw seniora,
 • uwzględnianie uwag i sugestii oraz unikanie składania obietnic bez pokrycia.

Zaufanie jako podstawa udanych relacji opiekunka – osoba starsza

Każda interakcja między opiekunką a seniorem jest wyjątkowa. Pacjent powinien mieć poczucie kontroli nad swoim planem opieki. Kiedy osoba starsza i jej rodzina ufa swojemu towarzyszowi, są w stanie skuteczniej się komunikować, współpracować w leczeniu i lepiej radzić sobie w wielu kłopotliwych sytuacjach. Zaufanie jest w dużym stopniu uzależnione od sposobu postrzegania opiekunów. Znacząco zwiększa się ono przy kompetentnych i troskliwych pracownikach. Jeśli opiekunka jest otwarta wobec pacjenta, jest on bardziej skłonny do dzielenia się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Ważne, aby dostarczać niezbędnych informacji i przewidywać potencjalne wątpliwości, które mogłyby się pojawić. Opiekunka do osoby starszej z Warszawy powinna zachęcać do mówienia, gdy coś jest nie tak i być przygotowana na wszelką krytykę.

Zaufaj profesjonalnym usługom świadczonym przez agencję opieki z Warszawy!

Teraz już wiesz, jak ważna jest udana relacja między bliskim Ci seniorem a zatrudnioną pracownicą. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji opieki, która zaproponuje kogoś odpowiedniego do pomocy i towarzystwa Twojej mamie lub tacie. Więź, jaką nawiązuje opiekunka do osób starszych z podopiecznym, może stać się z czasem wyjątkowa, jeśli opiera się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Dzieje się tak, kiedy obok standardowej opieki udaje się stworzyć więź emocjonalną. W takiej sytuacji często zawiązuje się przyjaźń na lata. Okazywany na początku sprzeciw wobec przyjęcia pomocy z zewnątrz stopniowo znika. Twoja mama lub tata zaczynają czuć się swobodnie w obecności pracownicy, która staje się przyjaciółką, a nawet członkiem rodziny!