Zatrudnienie odpowiedniej opiekunki do osoby starszej dla rodziny seniora może być trudnym wyzwaniem. W tym momencie kiedy ktoś z rodziny zaczyna potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, staramy się zagwarantować mu odpowiedniej, idealnej, w naszym rozumieniu, opieki.
Nie każdy z nas może samodzielnie zorganizować taką pomoc dla najbliższego w pełnym wymiarze godzinowym. Rzadko kto może przeorganizować swoje życie, swoją prace, zrezygnować ze swoich obowiązków, czy z opieki nad dziećmi.
Czasem jednym z rozwiązań problemu opieki nad bliskim jest odesłanie seniora do domu opieki, lecz nie jest to dobre rozwiązanie dla starszej osoby, która cierpi i wydaje mu się, że rodzina go się pozbyła, co prowadzi go do zobojętnienia, utraty sensu życia, całkowitej niechęci do dbania o siebie.
Idealnym rozwiązaniem więc jest zatrudnienie osoby przez agencję opiekunek, która zagwarantuje opiekę nad seniorem we własnym domu na godziny bądź z zamieszkaniem, czyli całodobową pomoc.
Jaką opiekę dla seniora wybrać?
W celu podjęcia decyzji o tym jaka powinna być opiekunka, należy przeanalizować stan zdrowotny oraz potrzeby osoby starszej i określić wymagania dla opiekunki.
Odpowiedz na poniższe pytania:
- W jakim wieku jest Twój bliski?
- Jakie ma schorzenia?
- Jakie leki przyjmuje, czy należy sprawdzać poziom cukru we krwi i podawać insulinę bądź inne leki w zastrzykach?
- Czy cierpi osoba starsza na zaniki pamięci i ma problemy z zapamiętywaniem wydarzeń i osób, czy ma zaburzenia, które wiążą się z poczuciem czasu?
- Czy ma senior zaburzenia nastroju, przygnębienie, lęki, smutek, niepokój, zmęczenie, osłabienie?
- Czy podopieczny cierpi na spowolnienie psychoruchowe, bóle fizyczne, przykurcze mięśni, odruchy bezwarunkowe?
- Jak starsza osoba porusza się w domu i poza domem?
- Czy bliski radzi sobie podczas wykonywania codziennych czynności, czy ma trudności w przygotowaniu jedzenia, higienicznych i pielęgnacyjnych czynnościach?
- Czy starsza osoba potrzebuje obserwacji zachowania?
- Czy potrzebuje pomocy w zakupach, praniu, sprzątaniu?
- Czy jest potrzeba przebywania w stałym kontakcie z lekarzem, by w razie potrzeby móc uzyskać fachową pomoc dla seniora?
- Jakiej pomocy oczekujesz (czy kilkugodzinnych wizyt w ciągu dnia/tygodnia czy całodobowej opieki z zamieszkaniem opiekunki)?
- Jaki będzie zakres pomocy (podawanie leków, sprzątanie, gotowanie, aktywizacja ruchowa osoby starszej, robienie zakupów, pomoc w higienie osobistej)?
- Jaka powinna być to osoba (wiek, cechy charakteru, doświadczenie, wyksztalcenie, referencje, brak nałogów, dostępność)?
Jak tylko określisz potrzeby swojego bliskiego, samodzielnie zastanowisz się nad tymi kryteriami i będziesz wiedział jakie cechy oraz kompetencje koniecznie muszą być wymagane od opiekunki osoby starszej, można zatrudnić opiekunkę, która pomoże w ciągu kilku godzin w ciągu dnia, jeżeli podopieczny jest w miarę samodzielny.
Jeśli osoba schorowana, a do tego jeszcze leżąca, to opieka całodobowa domowa jest konieczna. Wtedy odpowiedni dobór osoby opiekującej jest w tym przypadku bardzo ważny, ponieważ po zatrudnieniu zamieszka ona z podopiecznym.
Przy rekrutacji i zatrudnianiu takich osób skupiamy się na informacjach otrzymanych od Klienta oraz otrzymanych przy osobistym spotkaniu z podopiecznym. W zależności od stanu zdrowotnego oraz charakteru seniorów, rekrutujemy opiekunów, które lubią pomagać ludziom, odczuwają stan emocjonalny starszych ludzi, radzą sobie w sytuacjach stresowych, są empatyczne, cierpliwe, życzliwe i jak najbardziej doświadczone osoby. W przypadku osób starszych leżących, bardziej schorowanych i przewlekle chorych mamy więcej wymagań do opiekunów, powiązanych z większym doświadczeniem oraz podstawową medyczną wiedzą i praktyką.
Taką osobę można próbować znaleźć samodzielnie, a można zlecić doświadczonej agencji opieki, która się specjalizuje tego typu usługami. Agencja Opieki Złoty Wiek zawsze doradzi, wspomoże w rekrutacji oraz zatrudnieniu sprawdzonych i wykwalifikowanych opiekunów.