Jakie są najlepsze formy opieki nad seniorami?

25 sierpnia 2021

Często opieka nad seniorem w domu wymaga dużego zaangażowania, sił, cierpliwości, umiejętności, a w niektórych przypadkach specjalistycznego sprzętu. To jest prawdziwe wyzwanie.
Żeby prawidłowo opiekować się osobą starszą, należy sprawdzić, jakie potrzeby ma senior, co mu dolega i w czym możemy mu pomoc. Opieka w domu pozwala osobom starszym polepszyć jakość życia i być bezpiecznym w swoim domu.

Formy opieki nad seniorem

W zależności od potrzeb seniora są różne formy opieki:

  • opieka godzinowa – rodzaj opieki często wybierany wśród klientów i seniorów i polecany osobom starszym samodzielnym oraz osobom starszym mieszkającym w rodzinie. Opieka na godziny zawiera opiekę kompleksową domową (pomocną/paliatywną/poszpitalną) zgodnie z ustalonym grafikiem w umówione dni i godziny od 2 do 6 godzin dziennie 3, 5 lub 7 razy w tygodniu. Profesjonalna opiekunka zajmuje sią seniorem w godziny poranne, dzienne albo wieczorne żeby wspomóc podopiecznego w codziennych czynnościach (podawanie leków, sprzątanie, gotowanie, aktywizacja ruchowa, robienie zakupów, pomoc w higienie osobistej)
  • opieka doraźna – opieka i pomoc w szczególnych sytuacjach. Zawiera opiekę kompleksową domową na czas urlopów, wyjazdów weekendowych i okazjonalnych w godzinowym i całodobowym wymiarze. Opiekunka zajmie się seniorem w niestandardowe dni i godziny i wspomoże osobę starszą w czynnościach życiowych.
  • opieka dzienna – zawiera opiekę kompleksową domową (pomocną/paliatywną/poszpitalną) zgodnie z ustalonym grafikiem od 6 do 10 godzin dziennie, 5-7 razy w tygodniu. Profesjonalna opiekunka okaże wsparcie w zorganizowaniu codziennego życia, czasu wolnego i realizowania zainteresowań seniora. Do obowiązków wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, gotowania i sprzątania wchodzą w grę spacery, gimnastyka, rozwiązywanie krzyżówek, malowanie oraz inne czynności, które poprawiają tryb życia i wpływają na dobre samopoczucie i kondycję seniora.
  • opieka nocna – opieka przeznaczona szczególnie dla seniorów, którzy w ciągu dnia przebywają z członkami rodziny, natomiast w noc zostają sami. Większość starszych osób, potrzebujących opieki nocnej, mają zaburzenia snu, mają chorobę Alzheimera, mają schorzenia onkologiczne oraz dolegliwości bólowe.
  • opieka całodobowa – opieka z zamieszkaniem opiekunki w domu seniora. Na taką formę opieki decydują się bliscy seniorów samotnych lub poważnie chorych i niesamodzielnych. Całodobowa opieka zawiera kompleksową opiekę domową nad osobami starszymi 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opieka jest sprawowana zgodnie z ustalonym planem działania. Opiekunka przebywa z seniorem przez całą dobę, pomaga mu w wykonywaniu codziennych czynności (podawanie leków, sprzątanie, gotowanie, aktywizacja ruchowa, robienie zakupów, pomoc w higienie osobistej) i spędza z nim po prostu czas.

Opieka nad seniorem w domu Warszawa – zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa osoby starszej w życiu codziennym i jest sprawowana przez sprawdzonych i doświadczonych opiekunów. Jako agencja opieki, dokładamy wszelkich starań, aby każdy senior cieszył się życiem, miał dobre samopoczucie i relacje socjalne, czuł się bezpiecznie i przyjemnie, spełniał swoje marzenia i wreszcie poczuł, że jest ważny.