Jak przekonać rodzinę do zatrudnienia opiekunki dla osoby starszej?

12 kwietnia 2022

Twój starzejący się tata czy mama zapomina o zaplanowanej wizycie u lekarza lub coraz gorzej radzi sobie z codziennymi czynnościami? Wraz z rodzeństwem staracie się pomagać seniorowi w wolnym czasie? Zauważasz jednak, że rodzic potrzebuje większego wsparcia? Czasami pomysł zatrudnienia wykwalifikowanej opiekunki do osoby starszej wywołuje sprzeciw ze strony bliskich. Nie chcą podejmować decyzji bez zgody rodzica. Ten z kolei upiera się, że jest wystarczająco zdrowy, aby samodzielnie o siebie zadbać. Dlatego też warto zapoznać się z cennymi wskazówkami ekspertów od opieki nad osobami starszymi. Przekonaj się, że korzystanie z fachowej wiedzy i doświadczenia opiekunki, polecanej przez naszą agencję z Warszawy, jest warte swojej ceny.

Dlaczego seniorowi trudno jest zdecydować się na profesjonalną opiekę?

Masz pewność, że Twój rodzic potrzebuje opieki? Wolisz nie czekać na pogorszenie stanu zdrowia seniora? Zastanawiasz się co zrobić, aby zatrudniona została doświadczona opiekunka do starszej osoby w rozsądnej cenie? Po pierwsze warto zrozumieć, dlaczego odmowa pomocy jest tak częstym zjawiskiem wśród seniorów. Dzięki temu podejdziesz do nieuniknionej rozmowy z empatią i szacunkiem. Zauważ, że Twoi rodzice są na innym etapie życia niż Ty. Mogą oni doświadczać odmiennych emocji, takich jak lęk i zagubienie.

Bliski Ci członek rodziny był jeszcze do niedawna przyzwyczajony do pełnej niezależności. Kiedy jednak zaczyna zauważać u siebie pogorszenie funkcji poznawczych i zmaga się upośledzeniem fizycznym, poczucie kontroli nad własnym życiem staje się zagrożone. Jeśli bez uzyskania zgody zorganizowana zostaje fachowa opieka nad osobami starszymi, Twoi rodzice mogą odczuwać bezradność i frustrację.

Starzejący się ludzie często borykają się ze spadkiem poczucia własnej wartości. Zmagają się z niepożądanymi konsekwencjami zaawansowanego wieku, takimi jak: zmarszczki, dolegliwości bólowe, kłopoty z pamięcią. W obliczu tych niechcianych zmian seniorzy mogą czuć się niepotrzebni lub niedoceniani. Trudno jest im przyznać, że nie są już samowystarczalni. Osoby starsze, wymagające pomocy, powinny wiedzieć, że chociaż doświadczają niepełnosprawności, zawsze są ważną częścią rodziny. Jeśli okażesz swojemu rodzicowi zrozumienie i empatię, będziesz w stanie lepiej się z nim komunikować.

Jak rozmawiać z bliskimi na temat opieki nad osobą starszą?

Zrozumiałe jest, że rodzina chce się zająć osobą starszą. Jeśli jednak zauważasz, że zorganizowana pomoc jest niewystarczająca, warto uzmysłowić bliskim, że wykwalifikowana opieka seniora jest konieczna. Dlatego pomysł zatrudnienia opiekunki należy omówić w gronie rodziny. Jeśli wszyscy są jednomyślni, łatwiej będzie przekonać starzejącego się człowieka do przyjęcia wsparcia. Podczas rozmowy z rodzeństwem, możesz skorzystać z kilku poniższych wskazówek.

  1. Uzbrój się w cierpliwość i spokojnie wysłuchaj, jakie obawy i zastrzeżenia mają inni wobec idei opieki nad osobą starszą. Weź pod uwagę, że nie każdy jest w stanie podjąć szybką decyzję, prowadzącą do istotnych zmian.
  2. Przedstaw problemy, z jakimi zmagają się Twoja mama czy tata. Ważne jest, żeby wszyscy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństw, na jakie mogą być narażeni częściowo niepełnosprawni rodzice.
  3. Aby rozwiać wątpliwości, zaproponuj skorzystanie z usług profesjonalnej agencji opieki, oferującej przystępne ceny. Wykwalifikowana opiekunka do osoby starszej umiejętnie wesprze podopiecznego i zapewni całej rodzinie pomoc w sprostaniu wielu obowiązkom.

Jak przekonać osobę starszą do skorzystania z fachowej opieki?

Masz już za sobą rozmowę z bliskimi? Okazało się, że cała rodzina uważa, że zatrudnienie doświadczonej opiekunki jest najlepszym rozwiązaniem? Zastanawiasz się teraz, co zrobić, żeby także senior zgodził się na wykwalifikowaną opiekę? Poznaj sprawdzone sposoby na przekonanie starzejącego się rodzica do przyjęcia dodatkowego wsparcia.

  1. Staraj się wykazywać pozytywne podejście. Wskaż mamie czy tacie czynności, które nadal mogą być wykonywane samodzielnie. Uzmysłów im, że opiekunka osoby starszej zapewnia przede wszystkim wygodę i pomoc w codziennych obowiązkach. Twoi rodzice nadal będą posiadać kontrolę nad swoim życiem.
  2. Wytłumacz, że fachowa opieka seniora, oferowana przez profesjonalną agencję, odciąży wszystkich członków rodziny. Starzejący się ludzie powinni wiedzieć, że nadal będą spędzać czas z najbliższymi.
  3. Zacznij od skorzystania z opcji godzinowej, aby dać czas na przyzwyczajenie się do towarzystwa opiekunki.
  4. Zaproponuj dodatkowe, tymczasowe wsparcie na próbę. Jest spora szansa, że Twoi rodzice docenią zalety, jakie niesie opieka seniora.

Zapewnij seniorowi fachową pomoc!

Teraz już wiesz, jak rozmawiać z osobą starszą i rodziną, aby przekazać im korzyści płynące z zatrudnienia doświadczonej opiekunki. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z dodatkowego wsparcia nie zawsze jest proste. Aby ułatwić wprowadzenie zmian w życiu seniora i bliskich, warto zaufać profesjonalnej agencji opieki z Warszawy. Dzięki naszym usługom Twoi rodzice szybciej zaakceptują nową sytuację, a Ty poczujesz satysfakcję, że poprawiłeś im komfort życia i zapewniłeś bezpieczeństwo.