Codzienna aktywność fizyczna – jak ćwiczyć z seniorem?

29 marca 2022

Zastanawiasz się, jak wypełnić czas wolny osobie starszej? Nie do końca wiesz, jakie korzyści może przynieść Twoim rodzicom regularna aktywność fizyczna? Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów. Pomogą Ci one umiejętnie wesprzeć seniorów w dbaniu o kondycję. Zdradzamy sprawdzone metody na zachęcenie rodziców do regularnych ćwiczeń. Dowiedz się, na czym polega terapia zajęciowa, proponowana przez agencję opieki z Warszawy. Możesz wykorzystać wskazówki podczas spędzania czasu z osobą starszą lub zatrudnić doświadczoną opiekunkę, która zadba o codzienne zajęcia ruchowe dla podopiecznego. Zapoznaj się z cennikiem i skontaktuj się z nami, aby dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną osoby starszej?

Niestety wraz z wiekiem ludzie często przestawiają się na siedzący tryb życia. Potrzebują coraz więcej wsparcia ze strony rodziny lub wykwalifikowanej opiekunki do osoby starszej, opłacanej zgodnie z cennikiem agencji opieki. Zmiana ta może być spowodowana problemami zdrowotnymi, dolegliwościami bólowymi lub obawą przed kontuzją. Tymczasem okazuje się, że aktywność ruchowa oraz terapia zajęciowa dla seniorów w Warszawie mogą stać się niezwykle ważne dla samopoczucia.

 1. Dodają energii oraz poprawiają nastrój i jakość snu.
 2. Podnoszą sprawność ruchową oraz satysfakcję z większej niezależności od opiekunki.
 3. Mają znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia.
 4. Pomagają zachować funkcje poznawcze i pamięć w dobrej kondycji.
 5. Ułatwiają utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Terapia zajęciowa i ćwiczenia fizyczne, które indywidualnie dobierze opiekunka do osoby starszej, wzmacniają siłę mięśni, elastyczność i ułatwiają utrzymanie właściwej postawy ciała. To wszystko może pomóc w podtrzymaniu równowagi i koordynacji ruchowej oraz zmniejszyć ryzyko upadków.

Jak zachęcić osobę starszą do ćwiczeń fizycznych?

Czerpanie korzyści z ćwiczeń fizycznych pod okiem wykwalifikowanej opiekunki osoby starszej nie musi wiązać się z intensywnymi treningami. Zachęcić seniora i zmotywować go do aktywnego stylu życia możesz na wiele sposobów:

 • przedstaw zalety wynikające z udziału w urozmaiconych zajęciach ruchowych i terapii zajęciowej w ramach opieki,
 • pomóż seniorowi w ustaleniu realistycznych celów i opracowaniu harmonogramu ćwiczeń,
 • obserwuj i zauważaj postępy, modyfikuj plan treningów zależnie od możliwości i preferencji podopiecznego.

Niezależnie od wieku i kondycji pozostającego pod opieką seniora, zawsze warto zadbać o jego formę i poprawić jakość życia podczas terapii zajęciowej.

Jakiego rodzaju aktywności ruchowe warto zaproponować seniorowi?

W ramach profesjonalnej terapii zajęciowej i opieki seniora w Warszawie doświadczona opiekunka do osoby starszej może zaoferować wsparcie w wielu rodzajach aktywności fizycznych. Szczególnie polecane są ćwiczenia:

 • wytrzymałościowe (aerobowe): spacery, pływanie, jazda na rowerze, jogging, taniec, gry zespołowe, np. koszykówka, tenis, siatkówka,
 • siłowe: przy użyciu lekkich ciężarów lub taśm oporowych oraz pompki i przysiady,
 • na równowagę i elastyczność: joga, medytacje, rozciąganie mięśni.

Na czym polega terapia zajęciowa dla osób starszych?

Oferowana przez profesjonalną agencję opieki seniora w Warszawie terapia zajęciowa pozwala na wybór wielu ciekawych zajęć. Sprawdź cennik i dowiedz się, jakie rodzaje aktywności mamy do zaproponowania. Możesz postawić na treningi ruchowe lub skorzystać z różnego rodzaju warsztatów, np. plastycznych, kulinarnych, muzycznych, kulturalnych. Dają one okazję do pielęgnowania pasji oraz poprawienia kondycji umysłowej i psychicznej podopiecznego. Właściwie dopasowane przez opiekunkę do osoby starszej ćwiczenia fizyczne i terapia zajęciowa mogą łagodzić stres. Wytwarzane endorfiny są pomocne w zmaganiach ze smutkiem i depresją.

Popraw kondycję fizyczną seniora w ramach opieki nad osobą starszą!

Wykonywanie regularnych ćwiczeń ruchowych, pod kontrolą opiekunki, może być dla Twoich rodziców wyzwaniem z powodu towarzyszących problemów zdrowotnych. Jeśli od dłuższego czasu prowadzili siedzący tryb życia, mogą potrzebować fachowego wsparcia, które zapewnia terapia zajęciowa oraz opieka nad osobami starszymi w Warszawie. Chociaż wydawałoby się, że istnieją powody, dla których ludzie w podeszłym wieku mogliby znacznie ograniczyć swoje treningi ruchowe, eksperci wymieniają o wiele więcej korzyści z utrzymania ciała i umysłu w dobrej kondycji. Dlatego zapraszamy do kontaktu z agencją opieki seniora Złoty Wiek i zapoznania się z cennikiem usług. Opiekunka osoby starszej zadba o urozmaiconą aktywność fizyczną podopiecznego i poprawi jego samopoczucie.